SI | EN

Delovno pravo: Katere spremembe prinaša novela ZDR-1D

Poleg odmevnih sprememb in dopolnitev Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV), odvetniki za delovno pravo stranke opozarjajo tudi na spremembe, ki jih prinaša Novela ZDR-1D. Državni zbor RS je 7. 11. 2023 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah ZDR-1 (»novela ZDR-1«), objavljen v Uradnem listu dne 15. 11. 2023. Novela Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) je stopila v veljavo z 16. 11. 2023, določene določbe pa se bodo začele uporabljati po izteku prehodnega obdobja. Novosti, ki jih prinaša novela ZDR-1D, obsegajo spremembe in dopolnitve zaradi prenosa Direktive (EU) 2019/1152 o preglednih in predvidljivih delovnih pogojih v Evropski uniji in Direktive (EU) 2019/1158. 

Odvetnik za delovno pravo strnjeno o Noveli ZDR-1D

Spremembe zadevajo zlasti: usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev; ureditev posebnega varstva za žrtve družinskega nasilja; višje nadomestilo plače agencijskemu delavcu za čas, ko ne dela; nova ureditev pisnega opozorila pred odpovedjo iz krivdnega razloga; ureditev subsidiarne odgovornosti; pravica do odklopa; spremembe na področju posebnega varstva pred odpovedjo za predstavnike delavcev in nekatere druge spremembe.

Uvedba pravice do odklopa in oskrbovalskega dopusta

Novela uvaja pravico do odklopa ter dodatnih petih dni oskrbovalskega dopusta za nego družinskih članov

Izraba letnega dopusta: daljši rok izrabe neizkoriščenega dopusta

Novela omogoča izrabo neizkoriščenega letnega dopusta do 31. marca naslednjega leta.

Predlog izboljšave pogojev dela

Delavci lahko po šestih mesecih predlagajo izboljšane pogoje dela, kar prinaša nove možnosti v delovnem okolju. Če delavec zaradi izboljšanja zaposlitve oziroma pogojev dela predlaga spremembo pogodbe o zaposlitvi ali sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi, mora delodajalec svojo odločitev pisno utemeljiti najkasneje v 30 dneh. Pisno utemeljitev lahko delodajalec pošlje tudi na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja delodajalec.

Razširjena pravica delavcev in ukrepi za zaščito

Spremembe vključujejo pravico do vrnitve na delo po suspenzu pogodbe ter višje nadomestilo plače za agencijske delavce med obdobji brez dela. Delavec se ima pravico in dolžnost vrniti na delo najkasneje v roku petih delovnih dni po prenehanju razlogov za suspenz pogodbe.

Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja

Novela omogoča delavcem, ki skrbijo za otroke ali oskrbujejo družinske člane, predlaganje krajšega delovnega časa. Prav tako novela ZDR-1D uvaja pravico do odklopa, kar spodbuja uravnoteženost med življenjem in delom.

Nove pravice za žrtve nasilja v družini: zaščita v delovnem razmerju

Delavci, žrtve nasilja v družini, imajo po novem pravico do posebnega varstva v delovnem razmerju. Novela ZDR-1 prinaša tudi dodatno plačano odsotnost za urejanje zadev na centrih za socialno delo.

Spremembe pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi in oskrbovalskem dopustu

Nova zakonodaja uvaja nove razloge za neveljavno odpoved pogodbe o zaposlitvi, prav tako pa dopušča izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi zaradi neizplačila nadomestila plače. Nekatera pojasnila o pravicah delavcev ob odpovedi delovnega razmerja smo že opredelili v članku "Odvetnik glede odpovedi delovnega razmerja". Na kaj je treba paziti pri redni odpovedi, pa je strnjeno povzeto v članku "Odvetnik za delovno pravo odgovarja". Novela prinaša tudi uvedbo oskrbovalskega dopusta in odpravo prepovedi podzemnega dela za ženske.

Zaključek: pravne novosti in zaščita delavcev v luči novele ZDR-1D

Odvetniki za delovno pravo lahko strankam zagotovijo dodatna pojasnila glede sprememb na področju delovnega prava, ki jih prinaša novela ZDR-1D. Le-te naj bi povečale zaščito delavcev ter prilagodljivost v delovnem okolju. Poleg tega sledijo prizadevanjem Slovenije za skladnost z evropskimi standardi. Prihodnost bo pokazala, kako se bodo spremembe izkazale v praksi in kako bodo vplivale na delovno okolje.

 

Želite izvedeti več?

Z veseljem vam pomagamo najti pravo rešitev.