Odvetnik Rok Pleterski Puharič je na seji strokovne skupine za pripravo pokrajinske zakonodaje, 9. oktobra 2020, v dvorani Državnega sveta, v preteklosti že predstavil vpliv ustanovitve pokrajin na črpanje evropskih sredstev. Prispevek našega odvetnika je bil zatem tudi objavljen v zborniku Državnega sveta Republike Slovenije, Pokrajine v Sloveniji (osnutki pokrajinske zakonodaje s pregledom pristojnosti pokrajin).
Odvetnik Rok Pleterski Puharič se je v ponedeljek, 26. februarja 2024, udeležil posveta o ustanavljanju pokrajin v Državnem svetu, ki sta ga organizirala Državni svet RS v sodelovanju z Inštitutom za ustavno pravo. Namen posveta je bil obravnavati vprašanja glede uresničitve ustavne določbe o pokrajinah, ki je bila sprejeta s širokim političnim soglasjem, ter spodbuditi priprave za njihovo ustanovitev.
Posvet sta vodila direktor Inštituta za ustavno pravo, dr. Ciril Ribičič, in namestnik Delovne skupine Državnega sveta za pripravo pokrajinske zakonodaje, državni svetnik Leopold Pogačar.
Udeleženci posveta so se strinjali, da je ustavna določba (143. člen) iz leta 2006 zavezujoča za ustanovitev pokrajin in da so tako svetovne kot domače krize pokazale potrebo po regionalizaciji. Ta bi lahko pripomogla k izvajanju bolj učinkovitih preventivnih ukrepov ter hitrejšemu odzivanju na krizne situacije. Pokrajine ali regije, kot vmesna stopnja upravljanja med državo in občinami, bi lahko s svojim odločanjem o naložbah, ki imajo regionalni pomen, spodbudile skladen regionalni razvoj in prispevale k zmanjšanju gospodarskih, socialnih in teritorialnih razlik med različnimi deli Slovenije. Usklajen regionalni razvoj je ključnega pomena tudi za uspešen prehod v zeleno in digitalno prihodnost.
Pri načrtovanju optimalne strukture pokrajin je ključno upoštevati vse relevantne deležnike in preprečiti preveliko razdrobljenost. To pomeni, da bi morale pokrajine ustrezati številu prebivalcev, da bi lahko uresničile regionalne razvojne priložnosti in prispevale k bolj enakomernemu regionalnemu razvoju.
Poleg določanja strukture in regionalnih središč je za pokrajine ključna zagotovitev ustreznih človeških in finančnih virov, ki bodo omogočili učinkovito opravljanje njihovih nalog. Prenos nalog iz občinskih in državnih organov na pokrajine zahteva premišljen pristop, pri čemer bi javnofinančna sredstva morala biti usmerjena v uresničevanje lokalnih in regionalnih interesov, namesto v povečevanje birokratskega aparata. Udeleženci posveta so poudarili, da je treba tako zahteven projekt, kot je ustanavljanje pokrajin, voditi z veliko preudarnostjo.
Več podrobnosti o posvetu ter o tem, kdo so bili tokratni govorci, lahko preberete na spletni strani Državnega sveta.
Celoten posnetek posveta, ki je potekal v Državnem svetu je na voljo na portalu YouTube.com.
